نظام جامع آماری

دوران امروز دوران تغییرات سریع و پی‌درپی است. ازاین‌رو سازمان‌هایی که می‌خواهند سرعت انطباق‌پذیری خود را با تغییرات روزمره افزایش دهند به دنبال استفاده از ابزارهای مدیریتی ثبت و ساماندهی یا یکپارچه‌سازی داده‌ها و اطلاعات می‌باشند تا جهت تصمیم سازی و تصمیم‌گیری ازاین‌گونه سیستم‌ها بهره‌برداری نمایند. ازاین‌رو این‌گونه سازمان‌ها به‌جای خرید محصولات و خدمات نهایی به دنبال تهیه محصولات میانی و ابزاری نرم‌افزاری هستند تا بتوانند با کسب اندکی تجربه در استفاده از آن‌ها، خود را در مقابل تغییرات مصون نگه‌داشته و همواره مستندات، تحلیل‌ها و گزارشات نهایی را به‌روز نمایند.

همچنین در عرصه مدیریتی همواره آمار و عملکرد معاونت‌ها و توابع سازمان از اهمیت به سزایی برخوردار است  که به دلایل مختلف (اعم از تغییر پارادایم‌های فضای سازمانی، تغییر مدیریت و نگاه‌های مختلف تخصصی هر یک به سازمان)، تغییرات در عرصه گردآوری و پردازش آمار و اطلاعات را تشدید نموده و طبیعتاً تحلیل و کار کارشناسی در این حوزه را دشوارتر می‌نماید.

در اینجاست که سیستم‌های اتوماسیون نظام جامع آماری با هدف «یکپارچه‌سازی دانش آماری سازمان‌ها» ارائه شده و نقش آفرینی می‌کنند.

«نظام جامع آماری فرابر» یا «اتوماسیون نظام جامع آماری فرابر»، به کارشناسان سازمان‌ها امکان تهیه انواع فرم‌های تجمیع اطلاعات را بدون نیاز به کد نویسی فراهم می‌نماید. همچنین فرابر، امکان ایجاد انواع گزارش آماری، گزارش‌های اطلاعاتی، نمودارهای آماری و داشبوردهای مدیریتی را به سهولت و بدون نیاز به انجام امور برنامه‌نویسی محقق می‌سازد.

انجام امور کنترل حقوق دسترسی، ارسال و دریافت اطلاعات، استخراج داده‌ها از منابع اطلاعاتی یا پایگاه اطلاعاتی سیستم‌های مکانیزه، امکان ارسال و دریافت پیام‌ها و در نهایت یکپارچه‌سازی مقادیر صفات اقلام از ویژگی‌های اصلی نرم‌افزار فرابر است.

«راهکارهای نظام جامع آماری فرابر در سازمان‌ها ابزاری است جهت استقلال آماری قسمت‌های مختلف سازمان‌ها در تهیه، تجمیع و انتشار آمارهای عملکردی، پروژه‌ای و …»

دورنمای استفاده از سیستم‌های اتوماسیون نظام جامع آماری، تجمیع آمارها و اطلاعات از سیستم‌های مکانیزه و حوزه غیرمکانیزه در یک انبار داده‌های موضوعی است تا آمارهای ثبتی و غیر ثبتی سازمان برای تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها مورداستفاده قرار گیرند.

قابلیت‌های سیستم‌های اتوماسیون نظام جامع آماری فرابر را می‌توان به‌صورت زیر اعلام نمود:

  • امکان تعریف انواع نیازهای جدید آماری و اطلاعاتی سازمان در لحظه توسط کارشناسان سازمان و بدون نیاز به مجری (پیمانکار)
  • طراحی و ساخت گزارش‌های جدید آماری مورد نیاز، توسط مدیران
  • ایجاد فرم‌های مختلف جمع‌آوری آمار و اطلاعات توسط سازمان و بدون نیاز به مجری (پیمانکار)
  • تفویض ارائه اطلاعات به واحدهای ارائه‌دهنده اطلاعات (دریافت اطلاعات از مبدأ تواید اطلاعات)
  • امکان اتصال به انواع پایگاه اطلاعاتی سیستم‌های مکانیزه سازمان و استخراج داده‌ها و تجمیع آمارها و اطلاعات مهم مدیریتی در انبار داده‌های موضوعی
  • امکان ایجاد انواع داشبوردهای مدیریتی در سه سطح داشبوردهای استراتژیک، داشبوردهای عملیاتی و داشبوردهای تحلیلی

نتیجه استفاده از سیستم‌های یکپارچه‌سازی دانش آماری سازمان تصمیم سازی منطبق بر حقایق، چابکی و سورپرایز نشدن مدیران در برخورد با موارد پیش‌بینی‌نشده، شاخص محوری پایش‌های مدیران، آینده‌نگری و آینده‌نگاری سازمانی، کشف دانش‌های نهان سازمانی و … خواهد بود.

قلب سیستم‌های نظام جامع آماری

مهم‌ترین قسمت سیستم‌های نظام جامع آماری سازمان‌ها را، می‌توان انبار داده‌های موضوعی آن‌ها دانست. داده‌های حجیم سازمانی از تجمیع تاریخچه تغییرات داده‌ها و رکوردها در انبار داده‌های موضوعی سازمان ایجاد می‌شوند. اطلاعات حجیم سازمانی در ابتدا در سیستم‌های عملیاتی و یا سیستم‌های مکانیزه سازمان و در پی انجام امور عملکردی سازمان ایجاد می‌شوند. سپس در سیستم‌های نظام جامع آماری با استخراج داده‌ها و رکوردهای این سیستم‌های مکانیزه، و انتقال زمان‌بندی‌شده آن‌ها به انبار داده‌های موضوعی، تاریخچه تغییرات آن‌ها تولید و ذخیره می‌شوند. در اینجاست که مهندسی اطلاعات و آمار در انبار داده‌ها و نحوه ذخیره تاریخچه تغییرات رکوردها و یا داده‌ها، بسیار حائز اهمیت می‌شود، زیرا حجم داده‌های انتقال‌یافته در انبار داده‌ها و میزان و زمان دسترسی به آمارها و اطلاعات، نسبت مستقیمی با Performance سیستم‌های نظام جامع آماری سازمان‌ها و نحوه و سرعت تحلیل، تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌ها دارد. ازاین‌رو ایجاد ساختارهای آماری و اطلاعاتی، و مکعب‌های داده‌ای در انبار داده‌ها با توجه به نوع متدولوژی استقرار انبار داده‌ها بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود.

برای طراحی مناسب ساختارهای آماری و اطلاعاتی و مکعب داده‌ای، باید تدابیر کارشناسانه‌ای برای انواع یکپارچه‌سازی صفات مشترک و غیرمشترک و مدیریت اطلاعات پایه‌ای، اندیشه شود. همچنین کیفیت داده‌های ذخیره‌شده در انبار داده‌های موضوعی سازمان و توجه و اهتمام به پاک‌سازی داده‌ها قبل از انتقال و ذخیره‌سازی در انبار داده‌ها بسیار مفید خواهد بود.

«نتیجه تلفیق و تجمیع داده‌های صحیح، پاک و یکپارچه در انبار داده‌ها، اکتشاف دانش از میان آن‌ها خواهد بود»

تحلیلگری در نظام جامع آماری

همان‌طوری که شبکه عصبی بدن، انسان همواره در حال انتقال اطلاعات از اعضاء و جوارح به مغز است تا مغر بتواند به‌عنوان سیستم هدایت‌کننده بدن، تصمیمات به‌موقع را اتخاذ نماید، مدیران و کارشناسان سازمان‌ها نیز، نیازمند یک نظام جامع آماری از همه اطلاعات و آمار سازمان هستند تا بتوانند با دسترسی به داشبوردهای مدیریتی، اثرگذاری خود در افزایش بهره‌وری و کارایی سازمان را اعمال نمایند. «نتیجه بررسی داشبوردهای مدیریتی سازمان، تشویق مدیران به تحلیل گری و پرسش گری در سازمان خواهد بود.»

از منظری دیگر اخذ تصمیم‌های اضطراری، استراتژیک و حتی تصمیمات کلان سازمانی نیازمند وجود تحلیل‌های صحیح از وضعیت عملکردی سازمان است که این تحلیل‌ها نیازمند وجود داده‌های با کیفیت و در دسترس ایشان است. اینجاست که سیستم‌های نظام جامع آماری با تجمیع و تلفیق داده‌های مکانیزه و غیرمکانیزه سازمان با هم، بستر مناسبی برای تحلیل گری و تصمیم سازی ایجاد می‌کنند.

در هر فرآیند تحلیلی، توجه به نرخ تغییرات آمارها، پیش‌بینی‌های آینده‌نگر، تجسم داده‌ها، یکپارچه بودن داده‌ها، حرکت در عمق داده‌ها، مدل‌سازی داده‌ها، و مهندسی اطلاعات الزامی و ضروری است. نتیجه نهایی استفاده از سیستم‌های اتوماسیون نظام جامع آماری در سازمان‌ها، اتخاذ رویکردهای تحلیلی مناسب در سازمان‌ها خواهد بود. این امر مهم با کنترل مستمر شاخص‌ها، کشف و مدیریت ریسک‌ها و در نهایت مستندسازی دانش آماری سازمان تقویت خواهد شد.

نتیجه استفاده از سیستم‌های یکپارچه‌سازی دانش آماری سازمان تصمیم سازی منطبق بر حقایق، چابکی و سورپرایز نشدن مدیران در برخورد با موارد پیش‌بینی‌نشده، شاخص محوری پایش‌های مدیران، آینده‌نگری و آینده‌نگاری سازمانی، کشف دانش‌های نهان سازمانی و … خواهد بود.