رویکرد تحلیلی یا پلتفرم یکپارچه یا Integrated Analytics Platform، مفهوم جدیدی در محدوده سامانه های BI می باشد.سامانه های «رویکردهای تحلیلی یکپارچه»، برای تلفیق بینش ها و دانش های داده محور، در گردش کار و برنامه های روزمره سازمان، بکار برده می شوند. تا بتوانند به اپراتورها، تکنیسین ها، کارشناسان، و حتی مشتریان کسب و کارها، در تصمیم گیری ها کمک نمایند.

رویکرد تحلیلی با پلتفرم یکپارچه به چه معناست؟ 

یک پلتفرم یکپارچه رویکردهای تحلیلی، یک راهکار End-to-End برای تحویل دهی و اشتراک گذاری بینش ها و تحلیل های هوش تجاری (Business Intelligence) از چندین منبع می باشد.

اینگونه پلتفرم ها، امکان تجسم و بصری سازی داده ها و ارائه خدماتی مانند پیش بینی درآمد، پیش بینی روند و ارزیابی استراتژی ها را میسر می کنند.

سازمان های داده محور، با تجمیع Analytics های کسب و کار، در یک پلتفرم یکپارچه رویکردهای تحلیلی، بستر هوشمند سازی و خودکار سازی را فراهم می سازند.

این پلتفرم ها، با ایجاد برنامه های کاربردی جدید مبتنی بر دانش ها و بینش های سازمانی می باشند.

این پلتفرم ها در لایه UI و چرخه های فرآیندی هوشمند در لایه Work Flow ها، سعی در  ایجاد AI Driven Decision Making در سازمانها دارند. در اینجاست که عبارتهایی همچون Embedded Analytics به گوش می رسند و برنامه های کاربردی به هوش مصنوعی و علم داده، تجهیز می شوند.

رویکرد تحلیلی و مزایا و اهمیت پلتفرم یکپارچه رویکردهای تحلیلی

پلتفرم های یکپارچه رویکردهای تحلیلی، با تمرکز به چسبندگی بر شاخص های کلیدی عملکرد در هر حوزه و فرآیندبر:

 • درآمد زایی
 • بهره وری
 • افزایش رضایتمندی

متمرکز هستند. همچنین اینگونه پلتفرم ها، باعث افزایش میزان سازگاری معیارها و سنجه های شاخص ها، در میان همه فرآیندها شده است.

در واقع دسترسی پذیری ها و به اشتراک گذاری ها، را تسهیل می کنند. برای اینکار، برنامه های کاربردی، با دریافت سرویس های داده محور از اینگونه پلتفرم ها، محیط های کاربری خود را تقویت می کنند.

با اینکار UI های غنی سازی شده با تحلیل های داده و منطبق بر اهداف سازمانی در دسترس قرار می گیرند. همچنین با غنی سازی موتورهای گردش فرآیند به AI، و با استفاده از یادگیری ماشین، لایه مدیریت گسترش پیدا کرده و همکاری های تیمی تقویت می شود. در نتیجه کیفیت تصمیم گیری ها و اقدامات هوشمند ارتقاء یافته و تعالی سازمان هدفگیری می شود.

غنی سازی تحلیل داده ها  

پلتفرم های یکپارچه رویکردهای تحلیلی، فقط از داده های ساختیافته و سازمانی استفاده نمی کنند. بلکه از داده های شبکه های اجتماعی و سایر داده های NoSQL، شامل:

 • متن ها
 • تصاویر
 • فیلم ها
 • اصوات

جهت غنی سازی تحلیل ها بهره می برند. الگوریتم های مختلف متن کاوی، بینایی ماشین، پردازش گفتار در اینگونه پلتفرم ها، جایگاه ویژه ای دارند.  

 چرا Integrated Analytics Platform ها برای بقا و رقابت پذیری لازم هستند؟

شاید همه تصور می کنند که در دسترس نبودن داده، بزرگترین چالش تصمیم گیری است، اما اینگونه نیست. بزرگترین چالش تصمیم گیری، ترکیب داده های مرتبط با توجه به شرایط مسئله و یکپارچه سازی داده ها می باشد. در واقع، نبود یک بستر تکنولوژیک و جامع برای تجمیع و تلفیق داده ها و تحلیل ها، بزرگترین چالش تصمیم سازی و تصمیم گیری داده محور می باشد. با پلتفرم های یکپارچه Analytics می توان به:

 • شناسایی فرصت ها
 • بهبود ارتباطات
 • حذف نقاط کور
 • موارد راهبردی

این چنینی تمرکز کرد و فرایندهای کاری و عملیات های جاری را برای بقا و رقابت سازمانی تجهیز کرد.

© کپی رایت - هوشمندی کسب و کار، انبار داده، دریاچه داده، پلتفرم داده، تحلیل کلان داده، رهیافت های داده محور، علم داده، هوش مصنوعی | Power by kte.ir